Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XXIV Pińczowskie Spotkania Historyczne za nami

Utworzono dnia 28.09.2020

Dwudzieste czwarte Pińczowskie Spotkania Historyczne za nami. W poniedziałek, 28 września, wyjątkowo nie w Bibliotece, a w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, wysłuchaliśmy wykładów na temat historii i architektury późnobarokowego kościoła w Młodzawach, który w tym roku obchodzi 300-lecie istnienia. Prelegentami byli dr inż. Małgorzata Doroz-Turek z Politechniki Świętokrzyskiej, która wygłosiła referat "Barokowa architektura kościoła w Młodzawach" oraz mgr Krzysztof Myśliński, dyrektor Muzeum Historii Kielc, który wystąpił z referatem "Młodzawskie mauzoleum - unikatowy zespół architektoniczno-artystyczny".

Wśród gości zaproszonych na tegoroczne Spotkania Historyczne znaleźli się zastępca burmistrza, pani Beata Kita, były zastępca burmistrza, pan Marek Zatorski, były  dyrektor Muzeum Regionalnego, pan Jerzy Znojek, dyrektor Muzeum, pani Justyna Dziadek, proboszcz kościoła pw. Ducha Świętego i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych, ks. Jan Tokarczyk, o. Eliasz Hetmański - proboszcz klasztoru w Pińczowie, sołtys Młodzaw Małych, pan Stefan Rutkowski z żoną, sołtys Kozubowa, pan Janusz Juszczyk z żoną, dyrektor Szkoły Podstawowej w Młodzawach, pani Ilona Modrzewiecka, panie z Koła Gospodyń Wiejskich Młodzawy Dziś i Jutro, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kozubowie, a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, seniorzy, czytelnicy pińczowskiej Biblioteki i bibliotekarze. Współorganizatorem Pińczowskich Spotkań Historycznych, jak co roku, było Muzeum Regionalne w Pińczowie.

Późnobarokowy kościół w Młodzawach wzniesiony został w latach 1716-1720, prawdopodobnie według projektu Kacpra Bażanki, ufundowany przez Michała Kępskiego, podczaszego bracławskiego, a przebudowany z latach 30. XIX wieku. Na fasadzie głównej kościoła umieszczone są rzeźby: Jezusa Chrystusa na szczycie, a poniżej św. Jana Kantego, św. Floriana, św. Wojciecha i św. Stanisława. Wnętrze świątyni trójnawowe z transeptem, nawa posiada sklepienie kolebkowe z lunetami.   Na ołtarzu głównym znajduje się, pochodzący z I poł. XVII wieku, uznawany za cudowny, obraz Matki Boskiej Młodzawskiej. Pod prezbiterium usytuowane są krypty grobowe rodu Wielopolskich – m.in. Aleksandra Wielopolskiego. W kościele znajduje się również, przeniesiony z nieistniejącego już klasztoru kamedułów w Kamedułach, sarkofag VII ordynata Ordynacji Myszkowskich Józefa Władysława Myszkowskiego. 

Spotkania Historyczne 2020

Utworzono dnia 28.09.2020, 15:16

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 115

W poprzednim tygodniu: 177

W tym miesiącu: 833

W poprzednim miesiącu: 744

Wszystkich: 33675