Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie autorskie z pisarką Joanną Olech

Utworzono dnia 02.06.2021
Czcionka:

W środę, 2 czerwca, gościem Oddziału dla Dzieci Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie była pisarka Joanna Olech. Ze względu na sytuację pandemiczną pisarka spotkała się z młodymi czytelnikami wyjątkowo nie w Bibliotece, lecz w Szkole Podstawowej Nr 2 w Pińczowie. Udział w spotkaniu wzięły klasy VI.

Joanna Olech ukończyła studia z zakresu grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży, zajmuje się krytyką literacką, pisze artykuły poświęcone literaturze dziecięcej, które ukazywały się m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach”, „Gazecie Wyborczej”. Od 2007 r. zasiada w Polskiej Sekcji IBBY, jest również współautorką podręczników do języka polskiego oraz ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoją pierwszą powieść opublikowała w 1993 r. w „Świecie Młodych”. Była to „Dynastia Miziołków”, która wówczas ukazywała się w odcinkach, a dwa lata później za tę powieść otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. W 1996 r. „Dynastia Miziołków” zostaje uznana za Dziecięcy Bestseller Roku. Po tak udanym literackim debiucie ukazują się kolejne książki, w większości ilustrowane przez autorkę: „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Tarantula, Klops i Herkules”, "Poppintrokowie: opowiadania z magią i dreszczem”, „Mali bohaterowie”, „Porwanie. Szkoła detektywów Emila Wykopka”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Egaliterra”,, „Kto ty jesteś?”.

W trakcie spotkania z szóstoklasistami Joanna Olech zdradziła, w jaki sposób została pisarką i bardzo ciekawie opowiedziała o swojej twórczości oraz stworzonych przez siebie bohaterach literackich. Uczestnicy spotkania autorskiego z dużym zainteresowaniem słuchali tych opowieści, a także fragmentów książek pisarki, które sama przeczytała. Atrakcją spotkania były konkursy, zagadki i zabawy. Dzieci miały okazję popisać się swoją kreatywnością, wymyślając historie o smoku w różnych nastrojach, które pisarka w tym samym czasie ilustrowała, dając przy tym popis swoich zdolności plastycznych. Dla autorów najciekawszych historii nagrodą były słodycze oraz ogromne brawa od koleżanek i kolegów. Uczestnicy spotkania byli bardzo aktywni. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie rozdawaniem autografów z "miziołkową" lub "pomponową" pieczątką oraz wpisem do bibliotecznej kroniki.

Urok osobisty i spontaniczność pani Joanny oraz jej doskonały kontakt z dziećmi sprawiły, że spotkanie było fascynujące i twórcze dla uczestników. Autorka oczarowała zebranych swoją osobowością i poczuciem humoru. Teraz z pewnością niejeden uczestnik spotkania sięgnie po książki pisarki.

Spotkanie z Joanną Olech

Utworzono dnia 02.06.2021, 15:09

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 60

W poprzednim tygodniu: 81

W tym miesiącu: 291

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 15471