Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2015

Utworzono dnia 18.05.2015
W dniach od 8 do 15 maja obchodziliśmy XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”. Sugeruje ono, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.
Pińczowska Biblioteka Publiczna rozpoczęła Tydzień Bibliotek od spotkania autorskiego z pisarką dla dzieci Małgorzatą Iwanowicz, które odbyło się w poniedziałek, 11 maja.
Małgorzata Iwanowicz jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, poetką, autorką kilkudziesięciu książek edukacyjnych z zakresu ortografii, praktycznej stylistyki, słownictwa i frazeologii, książek naukowych, słowników ("Bajkowy słownik ortograficzny dla dzieci") i wielu artykułów. Od lat poszukuje skutecznych metod kształcenia językowego, zwłaszcza w zakresie zdobywania przez uczniów kompetencji ortograficznej oraz wypowiadania się w różnych formach. Jest niestrudzonym popularyzatorem piękna i kultury języka polskiego, a jej spotkania autorskie z dziećmi i młodzieżą szkolną to arcyciekawie prowadzone warsztaty językowe, na których z pasją i w bardzo przystępny sposób przedstawia zawiłości języka polskiego.
Spotkanie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pińczowie miało formę warsztatów. Ich temat brzmiał: Książka jako źródło nauki, inspiracji i zabaw związanych z językiem polskim. Autorka rozmawiała z małymi czytelnikami o słownikach i ich zawartości, o znaczeniu słów, a także zadawała zagadki. Wszystko to poparte było prezentacją multimedialną. Odbyły się także zabawy w słówka, powiedzenia i przysłowia. Była zabawa w wyszukiwanie słów, odgadywanie tytułów książek, zabawa plastyczna "Malowanie słówek". Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książki pisarki i zdobyć jej autograf.

 

We wtorek, 12 maja, Biblioteka zorganizowała spotkanie pt. "Cześć Ci i chwała, wielki brygadierze", poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, w 80. rocznicę jego śmierci. Postać tego wielkiego Polaka przypomniał historyk Mariusz Korzeniowski, ubrany w mundur wojskowy z okresu międzywojennego. Słuchaczami byli uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie, a także starsi czytelnicy biblioteki.
Jak powiedział Mariusz Korzeniowski, czasy narodzin II Rzeczypospolitej były szczególne, obfitowały w wiele trudnych wydarzeń, które odbiły się trwale w historii naszego państwa. Lata wojny z Rosją Sowiecką i "Cud nad Wisłą" były wyjątkowe. Sprostał im Marszałek, który przywrócił Rzeczypospolitą Polską na mapę Europy po 123 latach zaborów.

 

Historyk zaprezentował także eksponaty historyczne związane z tamtymi czasami. Uczniowie zobaczyli szablę oraz maciejówkę jako czapkę, z którą Marszałek się nie rozstawał.

 

Z kolei w środę, 13 maja, odbyły się warsztaty haftu matematycznego. Prowadził je pracownik Schroniska dla Nieletnich w Gackach, pan Paweł Smagór wraz z wychowankiem Piotrem. Wzięli w nich udział uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie, "Bogucanki" oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Haft matematyczny, zwany również stitchingiem, to specyficzny rodzaj wyszywania. Stosuje się go głównie do tworzenia wzorów na kartce papieru. Na kartonik, na którym chcemy wykonać haft matematyczny, nakładamy przygotowany schemat i szpilką lub innym ostrym narzędziem nakłuwamy wszystkie punkty schematu. Haftowanie rozpoczynamy od wkłucia igły z nitką w jakiś punkt od spodu. Kartki można wyszywać nicią, wełną, muliną, żyłką lub innymi materiałami. Technika ta jest bardzo przydatna przy rozwijaniu zdolności manualnych, myślenia przestrzennego, projektowania i myślenia perspektywicznego. Aby to stworzyć trzeba mieć plan, jak to będzie wyglądało oraz pomysł jak pociągnąć nici, by osiągnąć zamierzony efekt.
Uczestnicy warsztatów nauczyli się od podstaw wyszywać kartki haftem matematycznym. Jest to metoda dość pracochłonna, ale niezbyt skomplikowana. Przygotowano więc szablony i na nich wyszywano serduszka i inne wzory. Pan Paweł uczy tej metody swoich wychowanków ze Schroniska, którzy już niejednokrotnie zdobywali nagrody w różnych konkursach plastycznych, w których wykorzystywali haft matematyczny.

 

Kolejnego dnia bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 3 w Pińczowie, aby posłuchać baśni H. Ch. Andersena pt. "Calineczka". Po głośnym czytaniu odbyło się natomiast pasowanie na czytelnika. Dzieci, które nie miały jeszcze założonej karty, mogły zapisać się do naszej biblioteki. Nowi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki, z zasadami korzystania z biblioteki, układem książek na półkach. Przedszkolaki zostały także poinformowane o godzinach otwarcia biblioteki i wysłuchały tzw. próśb książki. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę i zostały każde z osobna pasowane na czytelnika przez dyrektor biblioteki, panią Jolantę Opokę. Po tym mogły wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę. Na koniec pani dyrektor otrzymała z rąk małych czytelników podziękowania za rozwijanie w nich zainteresowań czytelniczych.
Obchody Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy spotkaniem pracowników pińczowskich bibliotek: Publicznej i Pedagogicznej z burmistrzem Włodzimierzem Badurakiem. Odbyło się ono z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 70

W poprzednim tygodniu: 95

W tym miesiącu: 125

W poprzednim miesiącu: 659

Wszystkich: 34528