Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

1863-1864 na Ponidziu. Walka i nadzieja - 27. Pińczowskie Spotkania Historyczne za nami

Utworzono dnia 27.09.2023

27. Pińczowskie Spotkania Historyczne, dedykowane Powstaniu Styczniowemu, z Państwa udziałem przeszły do historii. 

Wśród zgromadzonej publiczności byli mieszkańcy Ponidzia, regionaliści, pasjonaci, nauczyciele, uczniowie i władze samorządowe reprezentowane przez: burmistrza Włodzimierza Baduraka, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Pińczowie Krzysztofa Wąsika, Marcina Kozłowskiego - sekretarza Gminy Pińczów, Mirosławę Wiśniewską - skarbnika Gminy. Ponadto w Spotkaniach udział wzięli kierownicy gminnych jednostek i spółek: Justyna Dziadek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Andrzej Głogowiec - prezes Wodociągów Pińczowskich, Marcin Wojniak - dyrektor Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie, Sylwia Puchała - dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogucicach, dyrektorzy i kierownicy bibliotek publicznych z Kielc, Michałowa, Gór Pińczowskich, Złotej, Czarnocina i Pedagogicznej z Pińczowa, przedstawiciele szkół średnich oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Pińczowie, byli dyrektorzy instytucji kultury: Jolanta Opoka i Jerzy Znojek. Serdecznie wszystkim dziękujemy! Z taką i dla takiej publiczności można wszystko. 
  
1863-1864, dni WALKI i NADZIEI oraz ludzie marzący o wolnej Polsce. Wśród nich Żuawi Śmierci - niezwykła jednostka, której historię przybliżył dr Kamil Kartasiński oraz biorące czynny udział w walkach łączniczki, sanitariuszki - KOBIETY, o których w intersującej prelekcji opowiedziała Eglė Rachela Tyszczuk. Oto tematy, jakie stanowiły myśl przewodnią dwudziestej siódmej odsłony Spotkań Historycznych. 

Szczególnymi gośćmi tegorocznych spotkań w pińczowskiej bibliotece byli: dr Maria Mazaraki - wnuczka rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego oraz potomkowie mieszkańców wsi Przecławka - Tomasza Leszczyńskiego i Piotra Jary, którzy nie pozostali obojętni i w czasie walk powstańczych, przed 159 laty uratowali życie rotmistrza. Byli z nami Lesław Leszczyński z córką Małgorzatą Leszczyńską-Stawiarz i wnukiem Karolem, uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie oraz Krystyna Goły z córką Alicją. Pani Maria, która pielęgnuje pamięć o dziadku Janie, a swoją wiedzę przekazuje kolejnym pokoleniom, opowiedziała jak powstańcza zawierucha już na zawsze połączyła ich rodziny. 

Spotkaniom towarzyszyła wystawa "1863-1864 WALKA I NADZIEJA", która na dwudziestu czterech planszach przedstawia wydarzenia Powstania Styczniowego na terenie Ponidzia oraz postać Jana Newlina Mazarkiego. Mamy nadzieję, że będzie ona ważnym elementem edukacji o naszej lokalnej historii. Przygotowaliśmy ją przy współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach Filia w Pińczowie. Do końca października zachęcamy do zwiedzania w holu biblioteki (I piętro), a w terminie późniejszym istnieje możliwość wypożyczenia do swojej placówki.
 
Dzięki uprzejmości Janusza Głombińskiego i Andrzeja Grygiela możecie Państwo oglądać pamiątki z okresu powstania, które stanową dopełnienie opowieści o nim. 

Na zakończenie tegorocznych Spotkań na uczestników czekała słodka niespodzianka, przygotowana przez pińczowskie bibliotekarki: Elę i Asię.

Dziękujemy mediom: 
Pińczów Twoje Miasto 
pinczowska.pl 
Tygodnik Ponidzia  

-----------------------------------------
27. Pińczowskie Spotkania Historyczne oraz wystawa są częścią projektu "Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy Jana Newlina Mazarakiego" dofinansowanego ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864". Wkład własny do projektu zabezpieczyła Gmina Pińczów.

27. Pińczowskie Spotkania Historyczne

Utworzono dnia 27.09.2023, 11:48

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny